Mézes receptek 1955. Méhészet újságból

Öntött puha mézes-kalács.

70 dkg lisztet összekeverünk 14 dkg cukorban átfőzött fejtett cseresznyével, meggyel, mazsolával, vagy apróra vagdalt birssajttal, majd 14 dkg darált dióval és egy citrom reszelt héjával. 50 dkg mézet 25 dkg cukorral és 9 dkg vajjal felforralunk, langyosra hűtve hozzáöntjük a keverékhez, majd hozzáadunk egy evőkanál vízben feloldott másfél dkg hamuzsírt. Ha egészen kihűlt a tészta, egyenként belekavarunk 5 egész tojást és fakanállal jól kikavarjuk. Fagyos zsírral, vagy vajjal kikent és lisztezett tepsibe öntjük mintegy kétujjnyi vastagon. Bemelegített sütőben lassan sütjük; kihűlés után szeleteljük.

 

Mézes-diós, vagy mézes-mandulás pogácsa.

12 dkg porcukrot összeszitálunk 40 dkg liszttel és fél dkg szalalkálival; adunk hozzá 10 dkg vajat, 15 dkg darált diót, vagy mandulát, egy citrom reszelt héját, vagy egy csomag törött fahéjat és pár szem törött szegfűszeget. Összegyúrjuk egy tojás sárgájával és egy egész tojással, valamint annyi meleg mézzel, hogy nyújtható tésztát kapjunk. Jól kidolgozzuk, majd egy-két óráig hideg helyen pihenni hagyjuk. Lisztes deszkán kinyújtjuk félujjnyi vastagra, kis pogácsákat szúrunk ki belőle, tojássárgájával megkenve mindegyiknek a tetejére fél diót teszünk, azután kisütjük.

 

Mázas gyúrt mézes-kalács

Egy tálba beleszitálunk 80 dkg lisztet, 2 dkg szalalkálival; 2 kávéskanál ánizsmagot 6 evőkanál vízben felére főzünk és levét rászűrjük a lisztre; 20 dkg mézet 20 dkg cukorral, kavargatva felfőzünk és langyosan ezt is hozzáadjuk 4 evőkanál langyos vízzel; végül 3 egész tojással jól kigyúrjuk a tésztát és egy napig hidegen pihenni hagyjuk. Másnap lisztes kézzel diónyi gömböket, vagy kisujjnyi vastag, 15 cm hosszú rudacskákat formálunk belőle és vékonyan kikent, lisztezett tepsin, jól bemelegített sütőben egyenletesen megsütjük. A kisült tésztát fehér mázzal kenjük be.

 

Fehér cukormáz. 1tojásfehérjét felverünk jó kemény habnak; közben 22 dkg cukrot 1 csomag vaniliás cukorral és kevés vízzel addig főzzük, amíg a vízbe cseppentve gyöngyöt nem alkot. Ekkor folytonos verés közben forrón belecsurgatjuk lassan a tojáshabba. A fele cukormázba tehetünk csokoládét, vagy kakaót is. A mázzal a süteményeket bekenjük, majd langyos sütőben megszárítjuk.

 

Vajas rudak.

40 dkg lisztet 22 dkg vajjal elmorzsolunk; hozzáadunk 2 kanál meleg borban feloldott 2 kanál mézet, 1 tojássárgáját, 1 kávéskanál sót, 2 kanál sűrű savanyú tejfölt és kevés tejben feloldott 2 dkg élesztőt. Rétestészta keménységűre kidolgozzuk, fél óráig pihentetjük, majd kisujjnyi vastag rudakat sodrunk belőle és 15 cm-es darabokra vagdalva, tojássárgájával megkenve pirosra sütjük.

 

Mézes keksz.

 55 dkg lisztet késhegynyi szódabikarbónát megszitálunk; 23 dkg meleg mézet, 8 dkg vajat, 2 egész tojást és egy sárgáját, majd annyi tejfölt adunk hozzá, hogy összegyúrhassuk. Este elkészítve, másnapig pihentetjük, akkor két részben késfoknyira nyújtjuk ki és kekszvágóval kivágva sárgára sütjük.

 

Török mézzel töltött ostya

Negyed kg mézet negyed kg cukorral és egy pohár vízzel addig főzünk, amíg vízbe cseppentve golyó marad. 3 tojásfehérjét jó kemény habnak verünk fel és a forró mézes cukrot lassan belecsurgatjuk - közben folyton verjük. Majd tovább addig főzzük, amíg vízben kipróbálva gumiszerű, gyúrható anyaggá lesz. 20 dkg vágott diót is tehetünk bele. Kihűlése után két ostyalap közé egy jó ujjnyi vastag tölteléket teszünk és jól lepréseljük. Másnapig így hagyjuk, akkor ujjnyi széles szeletekre vágjuk meleg késsel. Ha tovább akarjuk tartani, akkor celofánba csomagolva, dobozba zárjuk.

 

 

Mézes torta.

6 tojás sárgáját 6 evőkanál langyos mézzel, 2 csomag vaniliás porcukorral, egy evőkanál rummal habosra kikeverünk. Hozzáadunk 5 kanál csokoládé- vagy kakaóport, 6 kanál lisztet és a 6 tojás kemény habjával lazán belekavarjuk. Kikent kerek formában két részben megsütjük. Mindkét részt vízszintesen felébe vágva, három réteg barackkrémmel töltjük meg.

Barackkrém:  6 kanál porcukrot 5 kanál baracklekvárral és 5 tojás kemény habjával addig kavarunk, amíg jó sűrű, krémszerű lesz. Ezzel töltjük és vonjuk be kivülről is az egész tortát; szálkásra vágott mandulával beszórjuk és langyos sütőben megszárítjuk.

 

Öntött mézes.

20 dkg mézet habosra kavarunk 14 dkg porcukorral és 4-5 egész tojással. Majd lazán hozzákeverünk 6 dkg darált diót és 30 dkg rozs- vagy puha lisztet, melyet előbb átszitáltunk egy csomag törött fahéjjal és egy dkg szalalkálival. Kikent, lisztezett tepsibe öntjük, hogy két ujjnyi vastag legyen a tészta. 6 dkg vékony szeletekre vágott dióval meghintjük - jól bemelegített sütőben, lassan sütjük.

 

 

Mézes piskóta

6 tojás sárgáját 6 kanál mézzel és két csomag vaniliás cukorral meleg vízzel telt fazék tetején habosra kavarunk. Utána levesszük és kihűlésig kavargatjuk. Apródonként 6 kanál lisztet szitálunk közé, amelybe előzőleg egy csomag sütőport kevertünk. Végül a 6 tojás kemény habjával óvatosan összeállítjuk. Vékonyan kikent és lisztezett tepsibe öntjük ujjnyi vastagon. Lassan sütjük. Kihűlés után felszeleteljük.

 

Tálbanfőtt kifliből

8 db kiflit ujjnyi széles szeletekre vágunk, meglocsoljuk 10 dkg mézzel kevert langyos tejjel. Közben 6 dkg vajat habosra keverünk 4 tojássárgával; az áztatott kiflivel, valamint a 4 tojás keményre vert habjával lazán összekeverjük. Vajjal vagy zsírral kikent, zsemlyemorzsával megszórt formába töltjük. Jól előmelegített sütőben lassan sütjük. Ha szép pirosra sült, még 10 percig nyitott sütőben hagyjuk, utána tálra borítjuk. Langyosra hűlt boros öntettel tálaljuk.

Boros öntet: fél liter jófehérbort 5 egész tojással, 12 dkg mézzel, egy citrom vékonyan levágott héjával és levével habosra kavarunk, lassan hozzáadunk egy deciliter vizet, az edényt forrásban lévő vízbe állítjuk és habverővel addig verjük, míg kissé megsűrűsödik. Csinosan felszeletelt piskótaszeleteket mély tálba helyezünk és hideg boros öntettel meglocsoljuk.

 

Finom gyümölcslepény

15 dkg lisztből másfél dkg élesztővel langyos tejjel kovászt készítünk. Közben 12 dkg vajat vagy zsírt, 12 dkg mézzel, 5 tojássárgával, 2 deciliter tejfellel habosra keverünk, 32 dkg liszt és a kovász hozzáadásával tésztát készítünk és fakanállal hólyagosra kidolgozzuk. A tésztát kikent, lisztezett tepsibe ujjnyi vastagon beleöntjük s egy órán át kelesztjük. Meleg sütőben lassan sütjük. A félig sült tésztát vékonyan finom lekvárral megkenjük, zsemlemorzsával kevert cukrozott meggyel vagy cseresznyével megszórjuk. Végül az 5 tojás keményre vert habját kenjük rá, amelyhez 15 dkg porcukrot kevertünk. Tetejét apróra szeletelt dióval is meghinthetjük. Lassú tűznél tovább sütjük. Forró vízbe mártott késsel, melegen felszeleteljük.

 

 

Tordai mézes-pogácsa

Félkiló barna mézet forrásig hevítünk. Amikor langyosra kihűlt, adunk hozzá 25 dkg finom búzalisztet és ugyanannyi rozslisztet, késhegynyi szódabikarbónát, majd jól nyújtható tésztává gyúrjuk (15-20 percig). Félórai pihentetés után a tésztát 3-4 dkgnyi darabokra vágjuk, mindegyiket piskótaformára alakítjuk és kikent, lisztezett sütőbádogon világosbarnára sütjük.

 

Mézespogácsa.

6 deci rozslisztet összekeverünk 4-5 evőkanál forró mézzel. Amikor kissé kihűl, adunk hozzá 4 egész tojást, egynek a sárgáját, 1 kávéskanál törött fahéjat, késhegynyi törött szegfűszeget, 1 citrom reszelt héját és 1 kávéskanálnyi szódabikarbónát. Alaposan összegyúrjuk és kidolgozzuk, majd gyúrótáblán késfoknyi vastagságúra nyújtjuk. Pogácsaszaggatóval kiszurkáljuk és mindegyikre teszünk egy félbevágott hántott mandulát vagy egy diógerezdet, viasszal kikent sütőbádogon világosbarnára sütjük.

 

Élesztős piskóta

8 dkg vajat habosra kavarunk 3 tojássárgával, késhegynyi finom sóval, 2 kanál meleg borral vagy citromlével. Adunk hozzá 45 dkg lisztet és 2 dkg élesztőt, melyet 2 kanál mézes, langyos tejben megfuttatunk, majd annyi langyos mézet, hogy gyúrható és nyújtható tésztát kapjunk. Ezeket mind jól összedolgozzuk a 3 tojás fehérjének a habjával. Kis pihentetés után ujjnyi vastagra kinyújtjuk a tésztát és piskótaformával kiszúrjuk. Ritkásan lisztes tepsire rakjuk és kelni hagyjuk. Olvasztott vajjal megkenve pirosra sütjük, közben még egyszer megkenjük vajjal.

 

Teakenyér.

25 dkg mézet elkeverünk 15 dkg cukorral és forrásig melegítjük. 78 dkg lisztet összeszitálunk 2 dkg szalalkálival és ráöntjük a cukros mézet. Adunk hozzá 2-3 egész tojást, egy citrom reszelt héját és levét. Citrom híján fél csomag törött fahéjjal ízesíthetjük. Jól kidolgozzuk a tésztát, a estétől reggelig pihenni hagyjuk. Másnap vékonyan kikent, lisztezett tepsibe helyezzük egy ujjnyi vastagon és lassan megsütjük. Ha megsült, kiborítjuk, mázzal megkenjük és langyos sütőben szárítjuk.

Máz: egy tojás fehérjét kemény habnak verünk; 15 dkg cukrot, 2 evőkanál vízzel addig főzünk, amíg két ujjunk közé véve szálat ereszt. Akkor folytonos kavarás közben lassan ráöntjük a tojáshabra. Egy evőkanál kakaót teszünk hozzá.

A teakenyérből csak használatkor szeletelünk.

 

 

Mézes-diós ostyaszeletek.

20 dkg mézet ugyanannyi vagdalt dióval, egy csomag fahéjjal, 5 szem törött szegfűszeggel, egy narancs és egy citrom reszelt héjával jól felfőzünk. Ha langyosra kihűlt, adunk hozzá egy kávéskanál rumot és kanalanként annyi finom bort, hogy a keverék kenhető legyen. Kockára vágott ostyaszeletekre kenjük és gyenge tűznél vigyázva megpirítjuk.

 

 

Könnyű mézespogácsa.

60 dkg lisztet egy dkg szalalkálival átszitálunk. 17 dkg mézet, egy csapott mokkakanál ánizsmagot, 12 dkg cukrot felforralunk és forrón a lisztre öntjük. Ha kihűlt, 2 egész tojással és annyi langyos vízzel gyúrjuk meg, hogy kemény galuska-tésztát kapjunk. Hidegen másnapig pihentetjük.  - lisztes deszkán rudakat sodrunk belőle, azokat feldaraboljuk s lisztes kézzel diónyi gömböket formálunk. Lisztezett tepsibe ritkán rakjuk, hogy a tésztának helye legyen nőni. Tojássárgával vagy egész tojással megkenjük, tetejére fél mandulát vagy diót teszünk. Jól bemelegített sütőben egyenletesen megsütjük.

 

 

 

            Koltai Pálné receptjei 1955-ből, megjelent a Méhészet újságban

Létrehozva: 2017-12-10
Utoljára módosítva: 2017-12-10

kép.jpg